Əməkdar rəssamı Telman Abdinovun 70 illik yubileyinə həsr olunmuş “Rənglərin dinamikası” adlı fərdi yaradıclıq sərgisi təşkil olunub.
Naxçıvan Rəssamlar Birliyinin Bəhruz Kəngərli adına Sərgi Salonunda Naxçıvan Muxtar Respublikasının 100 illiyinə və Azərbaycan Respublikasının Əməkdar rəssamı Telman Abdinovun 70 illik yubileyinə həsr olunmuş “Rənglərin dinamikası” adlı fərdi yaradıclıq sərgisi təşkil olunub. Naxçıvan Muxtar Respublikası Rəssamlar Birliyinin sədri, Milli Məclisin Mədəniyyət Komitəsinin sədr müavini, Ülviyyə Həmzəyeva tədbiri giriş sözü ilə açaraq rəssamın yaradıcılıq fəaliyyətindən geniş bəhs edib. Milli Məclisin Mədəniyyət Komitəsinin sədri Fazil Mustafanın rəssamın yubiley tədbirinə göndərdiyi təbrik məktubu oxunub və Azərbaycan Rəssamlar İttifaqının sədri Fərhad Xəlilovun təbriki çatdırıldıqdan sonra, AMEA Naxçıvan Bölməsinin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev yubilyarın yaradıcılığında Naxçıvan mövzusunun xüsusi yer tutduğunu qeyd edib, rəssama yeni yaradıcılıq uğurları arzulayıb. Tədbirdə, Naxçıvan Müəllimlər İnstitutunun rektoru Azad Novruzov, Naxçıvan Muxtar Respublikası Yazıçılar Birliyinin sədri Asim Yadigar, “Naxçıvan Muxtar Respublikası Televiziya və Radio Verilişləri” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin sədri Sahil Tahirli, Heydər Əliyev Muzeyinin direktoru Ramil Orucəliyev, M.T. Sidqi adına Kukla Teatrının direktoru Şirzad Abutalıbov, Xalq artisti Kamran Quliyev, Xalq rəssamı Hüseynqulu Əliyev və digər çıxış edənlər Telman Abdinovun yaradıcılığını yüksək qiymətləndirib, rəssamın portret, təbiət, eləcə də digər mövzularda işlədiyi kompozisiyaların gənc rəssamlarımız üçün də ilham mənbəyi ola biləcəyini qeyd ediblər. Sərgidə rəssamın 60-dan çox rəsm əsəri nümayiş olunur və həftə boyunca ictimaiyyətə açıqdır!

A personal creative exhibition titled “Dynamics of Colors” dedicated to the 70th anniversary of Honored Artist Telman Abdinov was organized.
A personal creative exhibition titled “Dynamics of Colors” dedicated to the 100th anniversary of the Nakhchivan Autonomous Republic and the 70th anniversary of Honored Artist of the Republic of Azerbaijan Telman Abdinov was organized at the Bahruz Kangarli Exhibition Hall of the Nakhchivan Artists’ Union. Ulviyya Hamzayeva, Chairman of the Nakhchivan Autonomous Republic Artists’ Union, Deputy Chairman of the Culture Committee of the Milli Majlis, opened the event with an introductory speech and spoke extensively about the artist’s creative activity. The congratulatory letter sent by the Chairman of the Culture Committee of the Milli Majlis Fazil Mustafa to the artist's anniversary event was read and after the congratulatory message of the Chairman of the Union of Artists of Azerbaijan Farhad Khalilov was delivered, the Chairman of the Nakhchivan Branch of ANAS, academician Ismayil Hajiyev noted that the theme of Nakhchivan occupies a special place in the artist's creativity and wished the artist new creative successes. At the event, the rector of the Nakhchivan Teachers' Institute Azad Novruzov, the chairman of the Writers' Union of the Nakhchivan Autonomous Republic Asim Yadigar, the chairman of the "Television and Radio Broadcasts of the Nakhchivan Autonomous Republic" Closed Joint-Stock Company Sahil Tahirli, the director of the Heydar Aliyev Museum Ramil Orujaliyev, the director of the Puppet Theater named after M.T. Sidgi Shirzad Abutalybov, People's Artist Kamran Guliyev, People's Artist Huseyngulu Aliyev and other speakers highly appreciated the creativity of Telman Abdinov, noting that the compositions he worked on in portraits, nature, as well as other themes, could be a source of inspiration for our young artists. The exhibition features more than 60 of the artist's paintings and is open to the public throughout the week!