“Səyahət edən namələr” adlı beynəlxalq sərgisi açılıb
Naxçıvan Muxtar Respublikası Bəhruz Kəngərli adına Sərgi Salonunda “Səyahət edən namələr” adlı beynəlxalq sərgisi açılıb
23 dekabr Naxçıvan Muxtar Respublikası Bəhruz Kəngərli adına Sərgi Salonunda Naxçıvan Rəssamlar Birliyinin, Rus Evi və İnformasiya və Mədəniyyət Mərkəzi ilə birgə “Səyahət edən namələr” adlı beynəlxalq sərgisi açılıb.
Tədbir iştirakçıları öncə Ulu Öndər Heydər Əliyevin Naxçıvan şəhərindəki abidəsini ziyarət edib, abidə önünə gül dəstələri düzüblər.
Tədbirdə Ulu Öndər Heydər Əliyevin və şəhidlərimizin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib. Naxçıvan Muxtar Respublikası Rəssamlar Birliyinin sədri, Azərbaycan Respublikası Milli Məclisin deputatı, əməkdar rəssam Ülviyyə Həmzəyeva qeyd edib ki, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 30 dekabr 2023-cü il tarixdə "Naxçıvan Muxtar Respublikasının 100 illik yubileyinin qeyd olunması haqqında" imzaladığı Sərəncam müstəqil və qalib ölkəmizin müasir tarixində əhəmiyyətli hadisədir. Ulu Öndər Heydər Əliyev deyirdi: "Naxçıvanın muxtariyyəti tarixi nailiyyətdir. Biz bunu qoruyub saxlamalıyıq”.
Qeyd olunub ki, Prezidentin Sərəncamına əsasən ölkəmizin əksər regionlarında Naxçıvanın muxtariyyətinin 100 illiyi qeyd olunur. Rəssamlar Birliyi də artıq sayca 10-cu tədbiri keçirir. Bu sərgi də daxil olmaqla 3 beynəlxalq sərgi böyük maraq doğurub. Həmçinin, bu il "Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili" də elan olunduğundan, bəzi sərgilər tematikaya uyğun keçirilib və bu ilin mahiyyətinə öz töhfələrini verib. Bu gün daha bir maraqlı və bu ilin sonuncu sərgisi "səyahət edən namələr" adlı gələcək nəsillərə mistik, şəkilli mesajlar sənətsevərlərə təqdim edilir. Namə – qədim məktubdur, içində keçmişdən gələcəyə ünvanlanmış sirlər, düşüncələr və mesajlar daşıyır. Dünya rəssamları və sənət adamları öz namələrini sülh, sevgi, əmin-amanlıq və dostluğun hökm sürdüyü təmiz, azad bir dünya üçün bu mısajları ünvanlamaq istəyirlər. Məqsəd – bu mesajları incəsənətin dili ilə dünyaya sülh və dostluq, qədim və etnik ənənələrimizi çatdırmaqdır.
“səyahət edən namələr” beynəlxalq incəsənət layihəsi Tatarıstandan olan rəssam və layihə kuratoru Alfiya İlyasova Sarginin və Yakutiyadan olan rəssam Natalya Nikolayevnanın təşəbbüsləri ilə başlayıb. 2006-cı ildə Moskva Millətlər Evində, III Etnik Festival çərçivəsində başlayan bu layihə bir yerdən digərinə köçərək müxtəlif xalqlar arasında mədəni körpülər yaradır və hər yerdə yeni mənalar qazanır.
Sərgi açılışında Rus Evinin rəhbəri İrek Zinnurov, Azərbaycan Respublikası Milli Məclisin deputatı Səttar Möhbalıyev, Türkiyə Respublikasının Naxçıvandakı Baş konsulu Asip Kaya, AMEA Naxçıvan Bölməsinin sədri İsmayıl Hacıyev, Naxçıvan Dövlət Universitetinin rektoru Elbrus İsayev, Naxçıvan Şəhər İcra Hakimiyyəti başçısının müavini Gülxanım Orucova maraqlı sərginin təşkilinə görə təşəkkür edib, rəssamlara yaradıcılıq yollarında uğurlar arzulayıblar.
Sonra sərgi iştirakçılarına təşəkkürnamələr təqdim olunub. Naxçıvan Dövlət Universitetinin İncəsənət fakültəsinin tələbələri, Azərbaycan və Türkiyədən olan “Turan” vokal-instrumental ansamblının ifasında xalq mahnıları səsləndirib və sərgiyə baxış keçirilib.
Dekabrın 30-dək davam edəcək sərgidə 10 ölkədən 55 rəssamın naməsi-məktubu sərgilənir.
Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi Azərbaycan Rəssamlar İttifaqı / Union of Azerbaijan Artists Naxçıvan Rəssamlar Birliyi Русский дом в Баку Türkiye in Nakhchivan

An international exhibition titled "Traveling Letters" opened at the Bahruz Kangarli Exhibition Hall of the Nakhchivan Autonomous Republic
On December 23, an international exhibition titled "Traveling Letters" was opened at the Bahruz Kangarli Exhibition Hall of the Nakhchivan Autonomous Republic by the Nakhchivan Artists' Union, together with the Russian House and the Information and Culture Center.
The participants of the event first visited the monument to the Great Leader Heydar Aliyev in Nakhchivan city and laid flowers in front of the monument.
The memory of the Great Leader Heydar Aliyev and our martyrs was commemorated with a minute of silence at the event. Chairman of the Union of Artists of the Nakhchivan Autonomous Republic, deputy of the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan, honored artist Ulviyya Hamzayeva noted that the Decree signed by the President of the Republic of Azerbaijan on December 30, 2023 "On the celebration of the 100th anniversary of the Nakhchivan Autonomous Republic" is a significant event in the modern history of our independent and victorious country. Great Leader Heydar Aliyev said: "The autonomy of Nakhchivan is a historical achievement. We must preserve it." It was noted that, in accordance with the Presidential Decree, the 100th anniversary of the autonomy of Nakhchivan is being celebrated in most regions of our country. The Union of Artists is also holding its 10th event. 3 international exhibitions, including this exhibition, have aroused great interest. Also, since this year was also declared the "Year of Solidarity for the Green World", some exhibitions were held in accordance with the theme and contributed to the essence of this year. Today, another interesting and last exhibition of the year, "Traveling Letters", mystical, pictorial messages to future generations, are presented to art lovers. A letter is an ancient letter, carrying secrets, thoughts and messages addressed from the past to the future. World artists and artists want to address these messages to a clean, free world where peace, love, tranquility and friendship reign. The goal is to convey these messages to the world through the language of art, peace and friendship, our ancient and ethnic traditions.
The international art project "Traveling Letters" began with the initiatives of the artist and project curator Alfiya Ilyasova Sargin from Tatarstan and the artist Natalya Nikolayevna from Yakutia. This project, which began in 2006 at the Moscow House of Nations, within the framework of the III Ethnic Festival, moved from one place to another, creating cultural bridges between different peoples and gaining new meanings everywhere.
At the opening of the exhibition, the head of the Russian House Irek Zinnurov, deputy of the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan Sattar Mohbaliyev, Consul General of the Republic of Turkey in Nakhchivan Asip Kaya, Chairman of the Nakhchivan Branch of ANAS Ismayil Hajiyev, Rector of Nakhchivan State University Elbrus Isayev, Deputy Head of the Nakhchivan City Executive Power Gulkhanim Orujova thanked for organizing the interesting exhibition and wished the artists success in their creative paths.
Then, certificates of appreciation were presented to the participants of the exhibition. Students of the Faculty of Arts of Nakhchivan State University performed folk songs performed by the vocal-instrumental ensemble "Turan" from Azerbaijan and Turkey, and a tour of the exhibition was held.
The exhibition, which will last until December 30, exhibits the works of 55 artists from 10 countries.
Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan Azerbaijan Artists Union of Artists Nakhchivan Artists Russian House in Baku Turkey in Nakhchivan