Naxçıvanda “Hisslərin yaddaşı” adlı fərdi yaradıcılıq sərgisi açılıb
Naxçıvan Muxtar Respublikası Rəssamlar Birliyinin Bəhruz Kəngərli adına Sərgi Salonunda Rəssamlar Birliyinin üzvü, art-terapist Mənsur Əsgərli -nin “Hisslərin yaddaşı” adlı fərdi yaradıcılıq sərgisi açılıb.
Tədbirə başlamazdan əvvəl Ulu Öndər Heydər Əliyevin və şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Naxçıvan Rəssamlar Birliyinin sədri, Əməkdar rəssam Ülviyyə Həmzəyeva rəssamın yaradıcılıq dünyasından bəhs edib. Rəssamın al-əlvan rənglərlə kətana köçürdüyü əsərlər içərisində Naxçıvan təbiətinin mənzərələri, milli dəyərlərimiz diqqəti çəkir. Vurğulanıb ki, rəssam yaradıcılığında portret janrına da yer ayırır. Onun əsərləri arasında Vətənimizin azadlığı və suverenliyi uğrunda əziz canlarını qurban vermiş şəhidlərin portretləri xüsusi yer tutur.
Çıxış edənlərdən Əməkdar rəssamlardan Telman Abdinov, Cavid İsmayılov, Həbibə Allahverdiyeva və başqaları rəssamın çoxşaxəli yaradıcılığından söz açaraq ona yaradıcılıq uğurları arzulayıblar.
Tədbirin sonunda rəssam Mənsur Əsgərli sərginin təşkilində göstərilən dəstəyə görə Naxçıvan Rəssamlar Birliyinə və sərgiyə gələn qonaqlara təşəkkür edib.
Müəllifin “Şəhid İbrahim Qasımovun portreti”, “Şəhid Bağır Ələkbərovun portreti”, “Yuxu”, “Hisslərin yaddaşı”, “Xəyal”, “Müqəddəs torpaq”, “Şahə qalxanlar” və başqa əsərləri sərgidə yer alır.
Qeyd edək ki, fevralın 22-nə kimi davam edəcək “Hisslərin yaddaşı” sərgisində rəssamın 60-a yaxın əsəri nümayiş olunur.

A personal creative exhibition titled “Memory of Feelings” opened in Nakhchivan
A personal creative exhibition titled “Memory of Feelings” by a member of the Artists’ Union, art therapist Mansur Askerli, was opened at the Bahruz Kangarli Exhibition Hall of the Artists’ Union of the Nakhchivan Autonomous Republic.
Before the event, a minute of silence was observed to commemorate the dear memory of the Great Leader Heydar Aliyev and our martyrs.
Chairwoman of the Artists’ Union of Nakhchivan, Honored Artist Ulviyya Hamzayeva spoke about the artist’s creative world. Among the works that the artist has transferred to canvas with colorful colors, the landscapes of Nakhchivan nature and our national values are striking. It was emphasized that the artist also devotes a place to the portrait genre in his work. Portraits of martyrs who sacrificed their dear lives for the freedom and sovereignty of our Motherland occupy a special place among his works.
Among the speakers, Honored Artists Telman Abdinov, Javid Ismayilov, Habiba Allahverdiyeva and others spoke about the artist's multifaceted creativity and wished him creative success.
At the end of the event, artist Mansur Askerli thanked the Nakhchivan Artists' Union and the guests who came to the exhibition for their support in organizing the exhibition.
The author's works "Portrait of Martyr Ibrahim Gasimov", "Portrait of Martyr Bagir Alakbarov", "Dream", "Memory of Feelings", "Dream", "Holy Land", "Royal Shields" and other works are featured in the exhibition.
It should be noted that about 60 works of the artist are exhibited in the "Memory of Feelings" exhibition, which will last until February 22.