Naxçıvanda “İlahi zəriflik” adlı sərgi açılıb
Naxçıvan Muxtar Respublikası Rəssamlar Birliyinin ərazisində açıq səma altında 8 Mart – Beynəlxalq Qadınlar Gününə həsr olunmuş “İlahi zəriflik” adlı  sərgi açılıb.
Sərginin açılışına başlamazdan əvvəl Ulu Öndər Heydər Əliyevin və ölkəmizin suverenliyi uğrunda canlarını qurban vermiş şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbiri giriş sözü ilə Naxçıvan Rəssamlar Birliyinin sədri, Milli Məclisin deputatı Ülviyyə Həmzəyeva açaraq bildirib ki, bu gün burada yalnız Azərbaycan qadınının gücünü, fədakarlığını və müdrikliyini qeyd etməklə yanaşı, həm də onun ruhunun zərifliyini, qəlbinin dərinliyində gizlənən ilahi gözəlliyi tərənnüm edirik. “İlahi zəriflik” adlı sərgimiz də məhz bu ali məqamı özündə ehtiva edir. Belə ki, bu cür sərgilər Azərbaycan qadınının təkcə bir qəhrəmanlığını deyil, incəlik və nəciblik simvolu olduğunu da dünyaya nümayiş etdirir.
Qeyd olunub ki, Azərbaycan qadını xalqın taleyində mühüm rol oynayıb. Tomris, Nüşabə, Mömünə xatın, Sara xatın kimi igid və müdrik qadınlarımız dövlət idarəçiliyində parlaq iz qoyaraq xalqımızın şərəf və qürur rəmzinə çevriliblər. Bu gün də qadınlarımız o sarsılmaz iradəni və ailə dəyərlərini özündə yaşadır. O təkcə ailəsinin dayağı, övladlarının ilk müəllimi deyil, eləcə də elmin, mədəniyyətin, siyasətin, iqtisadiyyatın öncüllərindən biridir.
Vurğulanıb ki, Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyeva bu gün hər bir Azərbaycan qadını üçün nümunədir. Onun çoxşaxəli, yorulmaz fəaliyyəti dövlətçiliyimizə, milli-mənəvi dəyərlərimizin qorunmasına, təhsil, səhiyyə, mədəniyyətimizin inkişafına misilsiz töhfələr verir. Mehriban xanım Əliyevanın humanitar missiyası dünyada Azərbaycan qadınının yüksək intellektual və mənəvi dəyərlərin təcəssümü kimi qəbul olunur. Onun rəhbərliyi ilə həyata keçirilən genişmiqyaslı layihələr, xeyriyyəçilik təşəbbüsləri qadınlarımızın mərhəmət, sevgi və zəriflik simvolu olduğunu bir daha sübut edir.
Çıxışının yekununda Ülviyyə Həmzəyeva bayram münasibətilə qadınları təbrik edərək onlara xoş arzularını bildirib.
Daha sonra sərginin qonaqlarından Naxçıvan Musiqi Kollecinin direktoru Məhəbbət Babayeva, Naxçıvan Müəllimlər İnstitutunun müəllimi, sənətşünas Nizami Aliyev, rəssam Qəhrəman Tağıyev, Bəhruz Kəngərli Muzeyinin direktoru Səbinə Əlincəli çıxış edərək Azərbaycan qadınının gücü, qəhrəmanlığı və zərifliyindən söz açıb, onlara xoş arzu və təbriklərini bildiriblər.
Qeyd edək ki, 2 gün davam edəcək sərgidə 23 rəssamın 70-ə yaxın rəsm və dekorativ-tətbiqi sənət əsərləri nümayiş olunur.

An exhibition titled “Divine Elegance” opened in Nakhchivan
An exhibition titled “Divine Elegance” dedicated to March 8 – International Women’s Day was opened in the open air on the territory of the Union of Artists of the Nakhchivan Autonomous Republic.
Before the opening of the exhibition, a minute of silence was observed in memory of the Great Leader Heydar Aliyev and our martyrs who sacrificed their lives for the sovereignty of our country.
Opening the event, Ulviyya Hamzayeva, Chairwoman of the Union of Artists of Nakhchivan, Member of the Milli Majlis, said that today, not only are we celebrating the strength, dedication and wisdom of Azerbaijani women, but we are also praising the elegance of their souls and the divine beauty hidden deep in their hearts. Our exhibition titled “Divine Elegance” also embodies this supreme moment. Thus, such exhibitions demonstrate to the world that Azerbaijani women are not only a symbol of heroism, but also a symbol of elegance and nobility.
It was noted that Azerbaijani women played an important role in the fate of the people. Our brave and wise women such as Tomris, Nushaba, Momuna Khatun, Sara Khatun left a bright mark on state administration and became a symbol of honor and pride of our people. Today, our women still keep that unshakable will and family values alive. She is not only the support of her family, the first teacher of her children, but also one of the pioneers of science, culture, politics, and economy.
It was emphasized that the First Vice-President of the Republic of Azerbaijan, Mrs. Mehriban Aliyeva, is an example for every Azerbaijani woman today. Her multifaceted, tireless activity makes an unparalleled contribution to our statehood, the protection of our national and spiritual values, and the development of education, healthcare, and culture. Mrs. Mehriban Aliyeva's humanitarian mission is recognized in the world as the embodiment of the high intellectual and spiritual values of Azerbaijani women. The large-scale projects and charitable initiatives implemented under her leadership once again prove that our women are a symbol of compassion, love and elegance.
At the end of her speech, Ulviyya Hamzayeva congratulated women on the occasion of the holiday and expressed her best wishes to them.
Later, among the guests of the exhibition, Mahabbat Babayeva, director of the Nakhchivan Music College, Nakhchivan Teachers' Institute teacher, art critic Nizami Aliyev, artist Gahraman Tagiyev, and director of the Bahruz Kangarli Museum Sabina Alinjali spoke about the strength, heroism and elegance of Azerbaijani women and expressed their best wishes and congratulations to them.
It should be noted that the exhibition, which will last for 2 days, will showcase about 70 paintings and decorative and applied art works by 23 artists.