Novruz Bayramına həsr olunmuş "Bahar rəngləri" adı altında sərgi keçirilmişdir
Naxçıvan MR Rəssamlar Birliyinin B.Kəngərli adına Sərgi Salonunda Konstitusiya və Suverenlik ili çərçivəsində baharın müjdəçisi - Novruz Bayramına həsr olunmuş "Bahar rəngləri" adı altında sərgi keçirilmişdir.
Öncə Ulu Öndər Heydər Əliyevin və torpağımızın bütövlüyü uğrunda canlarından keçən Şəhidlərimizi  və dünən bizi tərk edən sənətşünas Ziyadxan Əliyev və Xalq rəssamı Nağdəli Xəlilovu bir dəqiqəlik sükutla yad etdik.
Sərgini giriş sözü ilə Naxçıvan MR Rəssamlar Birliyinin sədri Ülviyyə Həmzəyeva açaraq sərgi və ekspozisiya haqqında geniş məlumat verilmişdir.
Sonra, Türkiyənin Naxçıvandakı Baş konsulu Asip Kaya, Naxçıvan Şəhər İcra Hakimiyyəti başçısının birinci müavini Əhməd Vəliyev və Naxçıvan Dövlət Universitetinin İncəsənət fakultəsinin dekanı Cavid İsmayılov çıxış etmişlər.

An exhibition dedicated to Novruz Bayram was held under the title "Spring Colors"
An exhibition dedicated to Novruz Bayram, the harbinger of spring, was held at the B. Kangarli Exhibition Hall of the Union of Artists of the Nakhchivan Autonomous Republic within the framework of the Year of Constitution and Sovereignty.
First, we commemorated the Great Leader Heydar Aliyev and our Martyrs who sacrificed their lives for the integrity of our land, and art critic Ziyadkhan Aliyev and People's Artist Nagdeli Khalilov, who left us yesterday, with a minute of silence.
The exhibition was opened by the Chairman of the Union of Artists of the Nakhchivan Autonomous Republic Ulviyya Hamzayeva with an introductory speech and extensive information about the exhibition and exposition was provided.
Then, the Consul General of Turkey in Nakhchivan Asip Kaya, the First Deputy Head of the Nakhchivan City Executive Power Ahmad Valiyev, and the Dean of the Faculty of Arts of Nakhchivan State University Javid Ismayilov made speeches.
After the speeches, the exhibition was viewed and a commemorative photo was taken.
The exhibition continues throughout the week, and the exposition features about 50 works on various themes.