Gənc rəssam Səbrəli Nəbiyevin “VƏHDƏT ” adlı fərdi yaradıcılıq sərgisi keçirildi.
28 aprel tarixində "Konstitusiya və Suverenlik" ili çərçivəsində Naxçıvan MR Rəssamlar Birliyinin B.Kəngərli adına Sərgi Salonunda gənc rəssam Səbrəli Nəbiyevin “VƏHDƏT ” adlı fərdi yaradıcılıq sərgisi keçirildi.
Sərgini öz nitqi ilə Naxçıvan MR Rəssamlar Birliyinin sədri, Əməkdar rəssam Ülviyyə Həmzəyeva açdı. O, rəssamın sərgisi, yaradıcılığı və üslubu haqqında geniş məlumat verdi.
Səbrəli Nəbiyev haqqında keçən sərgilərində onun yaradıcılığı barəsində çıxış edən və bu gün aramızda olmayan sənətkarları Əməkdar İncəsənət xadimi, sənətşünas Ziyadxan Əliyevi, rəssam Eldar Zeynalovu və Fərman müəllimi video şəklində bir daha dinlədik.
Sonra, Naxçıvan Müəllimlər İnstitutunun kafedra müdiri, Ali Məclisin Deputatı, əməkdar rəssam Həbibə Allahverdiyeva, əməkdar rəssam, Naxçıvan Rəssamlar Birliyinin Heyət üzvü Telman Abdinov, Naxçıvan Musiqi və İncəsənət Kollecinin direktoru Məhəbbət Babayeva, Naxçıvan Dövlət Universitetinin Strateji İnkişaf və Keyfiyyət Təminatı şöbəsinin müdiri Sevinc Kərimova, NRB fond mühafizi, sənətşünas Nizami Alıyev çıxış edərək, gənc rəssamı təbrik etmişlər.
Sonda, Səbrəli Nəbiyevin atası və özü çıxış edərək keçirilən sərgi və yaradılan şərait üçün təşəkkür etdilər.
Səbrəli Nəbiyev 24 sentyabr 1995-ci il Naxçıvan şəhər, Əliabad qəsəbəsində doğulmuş, Naxçıvan şəhər 16 N-li tam orta məktəbdə oxumuş, Heydər Əliyev Uşaq və Gənclər Yaradıcılıq Mərkəzinin, Ərtoğrol Cavid adına UMBSM rəssamlıq sinifini bitirmişdir.
Səbrəli Nəbiyevin fərdi sərgiləri təhsil aldığı 16 N tam orta məktəbdə, Naxçıvan Muxtar Respublikası Təhsil Nazirliyi və Naxçıvan Muxtar Respublikası Rəssamlar Birliyinin təşəbbüsü ilə Heydər Əliyev Uşaq və Gənclər Yaradıcılıq Mərkəzində və Naxçıvan Muxtar Respublikası Rəssamlar Birliyinin Bəhruz Kəngərli adına sərgi salonunda keçirilmişdir.
Gənc rəssam Naxçıvan Müəllimlər İnstitutunun Təbiət və İncəsənət fakültəsini bitirmişdir.
Yaradıcılığında müxtəlif mövzulara toxunan gənc rəssamın öz fəlsəfəsi və sürreal baxış nöqtəsi sezilir. Yağlı boya, qara qələm və s. texnikalarla əsərlər ərsəyə gətirən rəssam, hazırda axtarışdadır.
Qeyd edək ki, sərgidə gənc rəssamın 50 yaxın əsəri nümayiş olunur. Sərgi həftə ərzində davam edəcək. Giriş sərbəstdir və 20:00-ra kimi açıqdır.

A personal creative exhibition of young artist Sabrali Nabiyev entitled “UNITY” was held.
On April 28, within the framework of the “Constitution and Sovereignty” year, a personal creative exhibition of young artist Sabrali Nabiyev entitled “UNITY” was held at the B. Kangarli Exhibition Hall of the Nakhchivan Autonomous Republic Artists’ Union.
The exhibition was opened with a speech by the Chairman of the Nakhchivan Autonomous Republic Artists’ Union, Honored Artist Ulviyya Hamzayeva. She provided extensive information about the exhibition, creativity and style of the artist.
We listened again to the artists who spoke about Sabrali Nabiyev’s creativity at past exhibitions and who are no longer with us today, Honored Art Worker, art critic Ziyadkhan Aliyev, artist Eldar Zeynalov and teacher Farman, in a video format.
Then, the head of the department of the Nakhchivan Teachers' Institute, Deputy of the Supreme Assembly, Honored Artist Habiba Allahverdiyeva, Honored Artist, Board Member of the Nakhchivan Artists' Union Telman Abdinov, Director of the Nakhchivan Music and Art College Mahabbat Babayeva, Head of the Strategic Development and Quality Assurance Department of Nakhchivan State University Sevinj Karimova, NRB Fund Keeper, Art Critic Nizami Aliyev made speeches and congratulated the young artist.
Finally, Sabrali Nabiyev's father and himself made speeches and thanked for the exhibition and the created conditions.
Sabrali Nabiyev was born on September 24, 1995 in Aliabad settlement, Nakhchivan city, studied at Nakhchivan city secondary school No. 16, graduated from the art class of the Heydar Aliyev Children and Youth Creativity Center, Ertogrol Javid State Art and Culture Center.
Sabrali Nabiyev's personal exhibitions were held at the 16 N secondary school where he studied, at the Heydar Aliyev Children and Youth Creativity Center and at the Bahruz Kangarli exhibition hall of the Nakhchivan Autonomous Republic Artists' Union at the initiative of the Ministry of Education of the Nakhchivan Autonomous Republic and the Nakhchivan Autonomous Republic Artists' Union.
The young artist graduated from the Faculty of Nature and Art of the Nakhchivan Teachers' Institute.
The young artist, who touches on various topics, has his own philosophy and surreal point of view in his work. The artist, who creates works using oil paint, black pencil, etc. techniques, is currently in search.
It should be noted that about 50 works by the young artist are displayed at the exhibition. The exhibition will last throughout the week. Admission is free and open until 8:00 p.m.