Azərbaycan və Venesuela arasında diplomatik əlaqələrin 30 illiyinə həsr olunmuş “Dostluq” adlı sərgi keçirildi
13 may 2025-ci il tarixində Venesuelanın Azərbaycandakı Səfirliyi və Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin Azərbaycan–Venesuela parlamentlərarası əlaqələr üzrə işçi qrupunun birgə təşkilatçılığı ilə “Landmark” mərkəzində “Dostluq” adlı rəsm sərgisi açılıb. Tədbir Azərbaycan və Venesuela arasında diplomatik əlaqələrin 30 illiyinə həsr olunub.
Sərginin açılışını Venesuelanın Azərbaycandakı ilk səfiri Kristofer Berroteran edib. O, çıxışında iki ölkə arasında qurulmuş səmimi və məhsuldar əlaqələrdən bəhs edib, həmçinin sərgi ilə bağlı təəssüratlarını bölüşüb.
Daha sonra Milli Məclisin Azərbaycan–Venesuela işçi qrupunun rəhbəri Tamam Cəfərova çıxış edərək, ölkələrimiz arasında diplomatik münasibətlərin əhəmiyyətindən, ilin əvvəlində parlament xətti ilə Venesuelaya həyata keçirilmiş səfərdən və sərginin ərsəyə gəlməsindən danışıb.
Sərginin kuratoru, Milli Məclisin Mədəniyyət Komitəsinin üzvü,  Əməkdar rəssam və Azərbaycan–Venesuela işçi qrupunun üzvü Ülviyyə Həmzəyeva bildirib ki, ekspozisiyada hər iki ölkədən 32 rəssamın ümumilikdə 55 əsəri nümayiş olunur. Onun sözlərinə görə, bu layihə mədəniyyət sahəsində səmərəli əməkdaşlığın və xalqlar arasında dostluğun gözəl nümunəsidir.
Xalq rəssamı Arif Hüseynov sərgi ilə bağlı çıxış edərək iştirakçıları təbrik edib və belə bir sərginin Karakas şəhərində də keçirilməsini arzulayıb.
Tədbirdə, həmçinin Azərbaycan–Venesuela dostluq qrupunun üzvləri, deputatlar – Mehriban Vəliyeva, Aydın Hüseynov, Zaur Şükürov və Müşfiq Məmmədli də iştirak ediblər. Onlar rəssamlara diplomlar təqdim edərək, sənətkarların fəaliyyətini yüksək qiymətləndiriblər.
Rəsmi çıxışlardan sonra iştirakçılar sərgiyə baxış keçiriblər. Tədbirdə dövlət və qeyri-hökumət qurumlarının nümayəndələri, mədəniyyət xadimləri və rəssamlar da iştirak ediblər.

An exhibition titled “Friendship” dedicated to the 30th anniversary of diplomatic relations between Azerbaijan and Venezuela was held
On May 13, 2025, an art exhibition titled “Friendship” was opened at the “Landmark” center, jointly organized by the Embassy of Venezuela in Azerbaijan and the Azerbaijan–Venezuela Inter-Parliamentary Working Group of the National Assembly of the Republic of Azerbaijan. The event was dedicated to the 30th anniversary of diplomatic relations between Azerbaijan and Venezuela.
The exhibition was officially opened by Venezuela’s first ambassador to Azerbaijan, Christopher Berroteran. In his speech, he spoke about the sincere and productive relations established between the two countries and shared his impressions of the exhibition.
Later, Tamam Jafarova, head of the Azerbaijan–Venezuela Working Group of the National Assembly, delivered a speech highlighting the importance of diplomatic relations between our countries, the parliamentary visit to Venezuela earlier this year, and the organization of the exhibition.
The curator of the exhibition, member of the National Assembly’s Committee on Culture, Honored Artist, and member of the Azerbaijan–Venezuela Working Group, Ulviyya Hamzayeva, stated that a total of 55 works by 32 artists from both countries were on display. According to her, this project is a beautiful example of effective cooperation in the field of culture and friendship between nations.
People’s Artist Arif Huseynov also delivered a speech regarding the exhibition, congratulated the participants, and expressed his wish for such an exhibition to be held in Caracas as well.
Members of the Azerbaijan–Venezuela friendship group and deputies – Mehriban Valiyeva, Aydin Huseynov, Zaur Shukurov, and Mushfig Mammadli – also took part in the event. They presented diplomas to the artists and highly praised their work.
After the official speeches, the participants viewed the exhibition. Representatives of state and non-governmental organizations, cultural figures, and artists also attended the event.