"Azərbaycan Təsviri incəsənətində Mirzə Qədim İrəvaninin yaradıcılığı" mövzusunda elmi-praktik konfrans keçirilib
Naxçıvan MR Rəssamlar Birliyinin, Naxçıvan Dövlət Universitetinin, AMEA Naxçıvan bölməsinin, Naxçıvan Müəllimlər İnstitunun, Qərbi Azərbaycan İcmasının və Azərbaycan Rəssamlar İttifaqının birgə təşkilatçılığı ilə B.Kəngərli adına Sərgi Salonunda "Konstitusiya və Suverenlik ili " çərçivəsində, Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin Sərəncamına əsasən Mirzə Qədim İrəvaninin 200 illiyinə həsr olunmuş "Azərbaycan Təsviri incəsənətində Mirzə Qədim İrəvaninin yaradıcılığı" mövzusunda elmi-praktik konfrans keçirilib.
Konfransdan öncə Ulu Öndər Heydər Əliyevin və torpaq bütövlüyü uğrunda döyüşlərdə şəhid olunanlar bir dəqiqəlik sükutla yad edilib, Azərbaycan Respublikasının Himni səsləndirilib.
Elmi-praktik konfransda AMEA - Naxçıvan bölməsinin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev, Naxçıvan Dövlət Universitetinin Rektoru Elbrus İsayev çıxış edərək, konfransın önəmi haqqında ətraflı çıxış ediblər.
Sonra, konfransın moderatoru, sənətşünas Nizami Alıyev konfransın gedişatı ilə tanış edərək, proqramı səsləndirmişdir.
Elmi-praktik konfransda, Naxçıvan Müəllimlər İnstitutunun kafedra müdiri, sənətşünaslıą üzrə fəlsəfə doktoru, dosent - Həbibə Allahverdiyeva "Mirza Qədim İravaninin həyat və yaradıcılığı",
АМЕА naxçıvan Bölməsinin şöbə müdiri- Şəmsiyyə Zalova "Millilkimliyini imzasında qürurla daşıyan rəssam", Naxçıvan Dövlət Tarix Muzeyinin direktoru - Fizzə Quliyeva" Mirzə Qədim İrəvaninin yaradicılığında Qacar üslubunun interpretasiyasi",
Naxçıvan Dövlət Universitetinin dosenti, musiqişünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru - Sevda Xəlilova "Mirzə Qədim İrəvaninin yaradıcılıq mərhələləri" mövzularında çıxış etmişlər.
Konfransda KİV nümayəndələri, Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisin deputatları, Naxçıvan MR Ali Məclisinin deputatları, Naxçıvanda Türkiyə Respublikasının Konsulu, Kamil Əliyev adına Xalça Muzeyi, Azərbaycan Dövlət Rəsm Qalereyası, Ədəbiyyat Muzeyi, Bəhruz Kəngərli Muzeyi, Naxçıvan Rəssamlar Birliyinin üzvləri və əməkdaşları iştirak etmişlər.

A scientific-practical conference on the topic "The Creativity of Mirza Gadim Irevani in the Fine Arts of Azerbaijan" was held
With the joint organization of the Union of Artists of the Nakhchivan Autonomous Republic, Nakhchivan State University, Nakhchivan Branch of ANAS, Nakhchivan Teachers' Institute, West Azerbaijan Community and the Union of Artists of Azerbaijan, a scientific-practical conference on the topic "The Creativity of Mirza Gadim Irevani in the Fine Arts of Azerbaijan" was held at the B. Kangarli Exhibition Hall, dedicated to the 200th anniversary of Mirza Gadim Irevani, in accordance with the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan.
Before the conference, a minute of silence was observed in memory of the Great Leader Heydar Aliyev and those who died in the battles for the integrity of the territory, and the Anthem of the Republic of Azerbaijan was played.
At the scientific-practical conference, the chairman of the ANAS - Nakhchivan branch, academician Ismayil Hajiyev, and the rector of Nakhchivan State University Elbrus Isayev made a detailed speech about the importance of the conference.
Then, the moderator of the conference, art critic Nizami Aliyev introduced the course of the conference and announced the program.
At the scientific-practical conference, the head of the department of the Nakhchivan Teachers' Institute, PhD in art history, associate professor - Habiba Allahverdiyeva "The life and work of Mirza Gadim Iravani",
The head of the department of the Nakhchivan Branch of the Armenian Academy of Music - Shamsiyya Zalova "The artist who proudly carries his national identity in his signature", the director of the Nakhchivan State History Museum - Fizza Guliyeva "Interpretation of the Qajar style in the work of Mirza Gadim Iravani",
The associate professor of Nakhchivan State University, PhD in musicology - Sevda Khalilova "The stages of the work of Mirza Gadim Iravani" made speeches.
The conference was attended by representatives of the media, deputies of the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan, deputies of the Supreme Assembly of the Nakhchivan Autonomous Republic, the Consul of the Republic of Turkey in Nakhchivan, members and employees of the Kamil Aliyev Carpet Museum, the Azerbaijan State Art Gallery, the Literature Museum, the Bahruz Kangarli Museum, and the Nakhchivan Artists Union.