“Sərhədsiz dünyam” adlı inklüziv sərginin açılış tədbiri keçirilib
Məhdud Fiziki İmkanlılar üçün Naxçıvan Regional İnformasiya Mərkəzinin benefisiarlarının əl işlərindən ibarət “Sərhədsiz dünyam” adlı inklüziv sərginin açılış tədbiri keçirilib
Naxçıvan Muxtar Respublikası Rəssamlar Birliyinin Bəhruz Kəngərli adına Sərgi Salonunda “3 Dekabr-Beynəlxalq Əlilliyi olan Şəxslər Günü” münasibətilə “Sərhədsiz dünyam” adlı inklüziv sərginin açılışı olub. Naxçıvan Muxtar Respublikasının Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin təşkilatçılığı və Rəssamlar Birliyinin dəstəyi ilə reallaşan sərginin məqsədi müvafiq kateqoriyadan olan şəxslərin cəmiyyətə inteqrasiyasına dəstək göstərmək, onların yaradıcılıq potensialını nümayiş etdirmək və bərabər imkanların təşviqinə diqqət çəkməkdən ibarətdir.
Tədbir Ümummilli Lider Heydər Əliyevin və Azərbaycan Respublikasının müstəqilliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçən qəhrəmanlarımızın xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad edilməsi və Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlayıb.
Sərginin açılışında Naxçıvan Muxtar Respublikasının Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi nazirinin müavini, nazir vəzifəsinin səlahiyyətlərini müvəqqəti icra edən Fərid Bağırzadə, Naxçıvan Muxtar Respublikası Rəssamlar Birliyinin sədri Ülviyyə Həmzəyeva, Naxçıvan Muxtar Respublikasının təhsil naziri Elxan Nəcəfov, Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Ramilə Seyidova, eləcə də Mərkəzin benefisiarlarından Yusif Qasımlının nənəsi Nəhayət Allahverdiyeva çıxış ediblər.
Natiqlər ölkəmizdə sosial həssas qrupların cəmiyyətə inteqrasiyasının dövlət siyasətinin əsas prioritetlərindən biri olduğunu vurğulayıblar.
Tədbir çərçivəsində Məhdud Fiziki İmkanlılar üçün Naxçıvan Regional İnformasiya Mərkəzinin fəaliyyəti haqqında hazırlanmış videoçarx nümayiş olunub. Mərkəzin musiqi terapiyası bölməsinin benefisiarlarının ifasında bədii kompozisiya təqdim edilib.
Daha sonra Mərkəzin fəaliyyətinə verdikləri töhfələrə görə müxtəlif təlimçilər və benefisiarlar təltif olunublar.
Tədbirin sonunda benefisiarların əmək və rəsm terapiyası bölmələrində hazırladıqları əl işləri və rəsm əsərlərindən ibarət sərgiyə baxış keçirilib. Nümayiş olunan hər bir əsər müəllifinin şəxsi hekayəsini, yaradıcılıq bacarıqlarını və emosional dünyasını özündə əks etdirir. Sərgi ziyarətçilərinə əsərlər və onların müəllifləri haqqında məlumat əldə etmələri məqsədilə rəsm əsərlərinin üzərinə QR kodlar yerləşdirilib.
Tədbirin yekununda iştirakçılar inklüziv cəmiyyət quruculuğunun hər bir vətəndaşın borcu olduğunu vurğulayıblar. Sərgi məhdud fiziki imkanlara malik insanların bacarıqlarının ictimaiyyətə tanıdılması baxımından mühüm sosial mesaj daşıyır.

The opening ceremony of the inclusive exhibition “My World Without Borders” consisting of handicrafts of the beneficiaries of the Nakhchivan Regional Information Center for People with Disabilities was held
The opening of the inclusive exhibition “My World Without Borders” on the occasion of “December 3 - International Day of Persons with Disabilities” was held at the Bahruz Kangarli Exhibition Hall of the Union of Artists of the Nakhchivan Autonomous Republic. The aim of the exhibition, organized by the Ministry of Labor and Social Protection of the Population of the Nakhchivan Autonomous Republic and supported by the Union of Artists, is to support the integration of persons of the relevant category into society, demonstrate their creative potential and draw attention to the promotion of equal opportunities.
The event began with a minute of silence in memory of the National Leader Heydar Aliyev and our heroes who sacrificed their lives for the independence and territorial integrity of the Republic of Azerbaijan and the singing of the National Anthem.
The opening of the exhibition was attended by Farid Bagirzade, Deputy Minister of Labor and Social Protection of the Population of the Nakhchivan Autonomous Republic, Acting Minister, Ulviyya Hamzayeva, Chairwoman of the Union of Artists of the Nakhchivan Autonomous Republic, Elkhan Najafov, Minister of Education of the Nakhchivan Autonomous Republic, Ramila Seyidova, Chairwoman of the State Committee for Family, Women and Children's Issues, as well as Nayit Allahverdiyeva, grandmother of one of the beneficiaries of the Center, Yusif Gasimli.
The speakers emphasized that the integration of socially vulnerable groups into society in our country is one of the main priorities of state policy.
A video clip prepared about the activities of the Nakhchivan Regional Information Center for the Disabled was shown as part of the event. An artistic composition was performed by the beneficiaries of the Center's music therapy department.
Later, various trainers and beneficiaries were awarded for their contributions to the activities of the Center.
At the end of the event, an exhibition of handicrafts and paintings prepared by beneficiaries in the occupational and art therapy departments was viewed. Each work on display reflects the personal story, creative skills and emotional world of its author. QR codes were placed on the paintings to allow visitors to obtain information about the works and their authors.
At the end of the event, the participants emphasized that building an inclusive society is the duty of every citizen. The exhibition carries an important social message in terms of introducing the abilities of people with limited physical abilities to the public.