26 fevral 2026-cı il tarixində Naxçıvan Muxtar Respublikası Rəssamlar Birliyinin B. Kəngərli adına Sərgi Salonunda Xocalı Faciəsinin 34-cü ildönümünə həsr olunmuş “Xocalı Faciəsi” adlı sərgi keçirilib.
Sərgini Rəssamlar Birliyinin əməkdaşı, sənətşünas Nizami Alıyev açaraq Xocalı faciəsinin tarixi və bu günün önəmi haqqında çıxış edib.
Sonra, əməkdar rəssam Həmzə Sadiqov, Qəhrəman Tağıyev, Tapdıq Həmzəyev, Naxçıvan Hərbi Kollecinin müəllimi, ehtiyatda olan polkovnik
İnayət Muxtarov, Milli Qəhrəman Yusif Mirzəyevin bacısı Naibə xanım, liseyin kursantı çıxış edərək sərginin önəmindən danışıblar.
Naxçıvan Rəssamlar Birliyinin yeni üzvü Ülviyyə Məmmədova tərəfindən çəkilmiş Milli Qəhrəman Yusif Mirzəyevin portreti, şəhidin ailəsinə hədiyyə olunub.

On February 26, 2026, an exhibition titled “Khojaly Tragedy” dedicated to the 34th anniversary of the Khojaly Tragedy was held at the B. Kangarli Exhibition Hall of the Union of Artists of the Nakhchivan Autonomous Republic.
The exhibition was opened by the employee of the Union of Artists, art critic Nizami Aliyev, who spoke about the history and importance of the Khojaly tragedy today.
Then, Honored Artist Hamza Sadigov, Gahraman Tagiyev, Tapdig Hamzayev, teacher of the Nakhchivan Military College, reserve colonel
Inayat Mukhtarov, sister of National Hero Yusif Mirzayev Naiba khanum, a lyceum cadet, spoke about the importance of the exhibition.
A portrait of National Hero Yusif Mirzayev, painted by Ulviyya Mammadova, a new member of the Union of Artists of Nakhchivan, was presented to the martyr’s family.