Heydər Əliyevin 103-cü il dönümü
8 may, 2026 -cı il tarixində Naxçıvan MR Rəssamlar Birliyinin B.Kəngərli adına sərgi salonunda Ulu Öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 103 -cü ildönümünə həsr olunmuş "Əbədiyaşar Lider" adlı sərgi təşkil olunub.
Sərgidə, Naxçıvan MR Ali Məclisinin deputatı, Əməkdar rəssam Həbibə Allahverdiyeva, Yazıçılar Birliyinin sədri, Xalq şairi Asim Yadigar, AMEA Naxçıvan Bölməsi incəsənət, Dil və Ədəbiyyat İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Elxan Yurdoğlu, Naxçıvan Rəssamlar Birliyinin Heyət üzvü, Əməkdar rəssam Əli Səfərli, Gənc Rəssamlar Birliyinin üzvü Röya Musayeva çıxış edərək, Ulu Öndər Heydər Əliyevin keçdiyi yola nəzər salmışlar.
Naxçıvan Rəssamlar Birliyinin sədri, Əməkdar rəssam, Milli Məclisin deputatı Ülviyyə Həməzyeva gələn qonaqları bir daha salamlamış, sərginin mahiyyəti barədə məlumat vermişdir. İştirakçılara, mötəbər qonaqlara iştirak etdikləri üçün minnətdarlığını bildirərək, sərgiyə baxmağa dəvət etmişdir
Sərgidə, Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin Aparat rəhbərinin müavini Fazil Məmmədov , Türkiyə Respublikasının Naxçıvandakı baş konsulu Asip Kaya, Ali Məclisin deputatları, Mədəniyyət Nazirliyinin əməkdaşları, Rəssamlar, Naxçıvan Dövlət Universitetinin müəllim və tələbələri, şəhər sakinləri, media nümayəndələri iştirak etmişlər.

Heydar Aliyev's 103rd anniversary
On May 8, 2026, an exhibition titled "Eternal Leader" dedicated to the 103rd anniversary of the birth of the Great Leader Heydar Aliyev was organized in the B. Kangarli exhibition hall of the Union of Artists of the Nakhchivan Autonomous Republic.
At the exhibition, Deputy of the Supreme Assembly of the Nakhchivan Autonomous Republic, Honored Artist Habiba Allahverdiyeva, Chairman of the Union of Writers, People's Poet Asim Yadigar, Deputy Director for Scientific Affairs of the Institute of Art, Language and Literature of the Nakhchivan Branch of ANAS, Doctor of Philosophy in Philology, Associate Professor Elkhan Yurdoglu, Board Member of the Union of Artists of Nakhchivan, Honored Artist Ali Safarli, and Member of the Union of Young Artists Roya Musayeva spoke and reviewed the path taken by the Great Leader Heydar Aliyev.
Chairman of the Union of Artists of Nakhchivan, Honored Artist, Deputy of the Milli Majlis Ulviyya Hamazyeva once again greeted the guests and informed about the essence of the exhibition. He thanked the participants and distinguished guests for their participation and invited them to view the exhibition. The exhibition was attended by Fazil Mammadov, Deputy Head of the Office of the Supreme Assembly of the Nakhchivan Autonomous Republic, Asip Kaya, Consul General of the Republic of Turkey in Nakhchivan, deputies of the Supreme Assembly, employees of the Ministry of Culture, artists, teachers and students of Nakhchivan State University, city residents, and media representatives.